پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


همسر من خرید و فروش سیمان به صورت آزاد انجام می دهد یعنی از شهر های دیگر مثل کرمان، یزد، شیراز می خرد و به صورت آزاد می فروشد و طرف های معامله او از این کار راضی هستند و خودشان سفارش به همسرم می دهند آیا درآمدی که ایشان به دست می آورد حلال است؟ وظیفه من چیست؟ ما ساکن مشهد هستیم.

1 پاسخ 1

وظیفه همسرتان آن است که مخارج شما و فرزندان خود را از راه حلال بدهد و اگر از راه حرام تهیه کند مسؤول است و زن و فرزندان در صورتی که یقین به حرمت مال شوهر دارند وظیفه آنها آن است که با زبان آرام و اخلاق اسلامی او را ارشاد کنند، در غیر این صورت اگر خودشان راه درآمد دارند از مال او استفاده نکنند و اگر چاره‏اى غیر از همین مال حرام ندارند به اندازه نیاز و رفع اضطرار مى‏توانند استفاده کنند.
بنابراین اگر شوهرتان خرید و فروش سیمان را به صورت قانونی و شرعی انجام می دهد درآمد آن حلال است.
برای آگاهی بیشتر در این زمینه به مطالب زیر توجه نمایید:
برای کسب رزق حلال ابتدا انسان باید به مسائل حلال و حرام آگاهی پیدا کند تا راه های تحصیل حلال از حرام را تشخیص دهد و بدین منظور بر هر فرد مسلمانی واجب است مسائل و احکام مورد نیاز خود را با تقلید از مرجع و با مراجعه به رساله های عملیه و کتاب های فقهی یاد بگیرد, امیرالمؤمنین بعضی از روزها وارد بازار می شدند و فریادمی زدند: «یا معشر التجار الفقه ثم التجاره ; ای پیشه وران و بازرگانان ابتدا احکام حلال و حرام را بیاموزید و سپس مشغول تجارت شوید تا نادانسته مرتکب درآمدهای نامشروع و حرام نشوید».
و بعد در مرحله عمل سعی نماید از کارهایی که موجب شبهه ناک و حرام شدن درآمد می شود جدا پرهیز نماید و همیشه به یاد خدا باشد و از او روزی پاک و حلال بخواهد و در مرحله سوم اگر حقوقی از مردم در اموال اوست و حقوقی را که خدا در اموال او معین کرده مثل خمس و زکات بپردازد. و اگر برای کاری استخدام می شود به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل نماید تا حقوق دریافتی حلال باشد.
بر اساس روایات عبادت هفتاد جزء دارد که برترین جزء آن کسب روزی حلال است. بلکه در حدیث معراج آمده است که خدای متعال به رسولش فرمود: ای احمد! عبادت ده قسمت است که نه قسمت آن طلب روزی حلال می باشد، پس اگر خوراک و نوشیدنی ات پاک و حلال باشد در پناه و حمایت من هستی.V}فی حدیث المعراج: یا احمد! ان العباده عشره اجزاء تسعه منها طلب الحلال فإن اطیب مطعمک و مشربک فأنت فی حفظی و کنفی/ میزان الحکمه، ری شهری، عنوان «عباده» ذیل انواع العباده (باب 2494){V
البته همان طور که امام صادق (علیه السلام) فرمود: شمشیر زدن آسان تر از به دست آوردن مال حلال است.V}همان، عنوان حلال، ذیل «صعوبه طلب الحلال» (باب937){V

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(ب قلکم رسیدم) () (خرید و فروش)