پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


برای انجام غسل در مورد رسیدن آب به تمامی موهای بدن(کوتاه و بلند) دچار وسواس می شوم به طوری که به طور کامل به اعضای بدن دست می کشم و این مورد وقتی سخت تر می شود که پشتم را می شویم. لطفا مرا راهنمایی کنید. ضمنا زمان لازم که معمولا یک غسل طول می کشد حدودا چقدر است؟

1 پاسخ 1

وسواس در غسل:
دانشجوی محترم ابتدا در مورد بیماری وسواس که بدان دچار شده اید مطلبی را بیان می کنیم ان شاءالله باتوجه به این رهنمون ها از این بیماری خلاص شوید0
وسواس یک بیمارى است و بایستى با روش‏هاى مفید به مبارزه با آن پرداخت و آن را علاج کرد. بایستى به خود تفهیم کرد که دچار بیمارى هستیم و باید براى درمان خود تلاش کنیم. براى مبارزه با وسواس، راه‏هایى وجود دارد از جمله: 1) یادگیرى مسائل شرعى به نحو صحیح، 2) توجه به مفاسدى که وسواس به دنبال دارد؛ مانند از بین رفتن تمرکز فکرى و اختلال در امور زندگى و بازماندن از انجام تکالیف شرعى، 3) مطالعه کتابهایى که در این زمینه نوشته شده است؛ مانند کتاب «وسواس» تألیف مرحوم مصطفى زمانى، 4) توجه داشته باشیم که گمان به نجاست تکلیف آور نیست، بلکه در صورتى اجتناب لازم است که انسان یقین به نجاست داشته باشد، 5) همان طور که مى‏دانیم در زمان پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) با این که آب لوله‏کشى و امکانات بهداشتى فعلى موجود نبوده است، مسلمانان به طور عادى زندگى مى‏کردند و در خصوص طهارت و نجاست مشکل خاصى نداشتند، 6) توجه به این که یقین شخص وسواس براى وى معتبر نیست، بلکه در پاک شدن و نجس شدن اشیاء، باید به نظر عرف مراجعه کند و در آب کشیدن اشیاء و انجام غسل به طور عادى و مانند عرف عمل کند. وسواس از شیطان است و مثل همه مردم وضو و غسل راباید انجام داد. چون تکرار در شستن علاوه بر این که اسراف در آب است و از گناهان بزرگ مى‏باشد، ممکن است طبق فتواى بعضى فقها موجب بطلان غسل هم بشود. در حدیث آمده که در نزد امام‏صادق(ع) از عقل شخصى تعریف کردند و بعد گفتند اما در وضو و غسل یا نماز قدرى مبتلا است؛ یعنى، وسوسه به خرج مى‏دهد. حضرت صادق(ع) فرمودند: چگونه عاقل است و حال آن که از شیطان اطاعت مى‏کند. بعد حضرت صادق(ع) فرمودند شیطان دوست دارد که از او اطاعت کنید. در حدیث دیگرى از رسول خدا(ص) آمده است که مقدار آبى که براى وضو باید مصرف شود (حداکثر) یک مدّ یعنى 10 سیر است و مقدار آب براى غسل یک صاع یعنى سه کیلو است بعد فرمودند: بعد از من مردمى مى‏آیند که این مقدار را کم مى‏شمارند. اینها از امت من نیستند. براى درمان بایستى به تدریج عمل کرد؛ مثلاً اگر اکنون 3 ساعت براى غسل وقت صرف مى‏کنید سعى کنید آن را به 2/5 ساعت و سپس به 2 ساعت و 1 ساعت و بالاخره نیم ساعت و... کاهش دهید. در ضمن بایستى دائماً به خود روحیه داد واز سرزنش پرهیز کرد چرا که بیمارى است و قابل سرزنش نیست ولى با تلقین‏هاى مثبت خود را در جهت درمان برانگیزانید .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(وسواس در غسل) () (غسل) (وسواس)