پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


شوهرم قبلا عاشق کسی بوده و من بعد ازدواجم این مسئله را فهمیده ام شوهرم می گوید که او را فراموش کرده ولی من در سرم همیشه فکرهای بد و خاطره های آنها در سرم تجسم می شود و از شوهرم توقع دارم که نسبت به من نیز عاشق باشد ولی او عاشقم نیست فقط مرا در حدود زن دوست دارد ولی من عاشق او هستم هر روز کارهای عاشقانه انجام می دهم و از او توقع دارم که او نیز مرا درک کند و به من از نظر محبت برسد ولی او نسبت به این مسئله خیلی بی توجه است و این باعث شده است که من هر روز دیوانه تر از دیروز شوم کار من فقط اذیت کردن خانواده ام شده است البته این که من در خانواده ای غیر صمیمی بزرگ شده ام و خیلی کم محبت دیده ام و شوهرم اولین کسی بود که با او صمیمی شدم و محبت را بیشتر از هر کس از او دیدم ولی دوباره بگویم شوهرم نسبت به این مسائل بی توجه است و همیشه تقصیر من می گذارد که دعواها به خاطر من است از شما خواهش می کنم که مرا در این باره به خاطر یک بی گناه کمک کنید که به خاطر این مسئله کوچک زندگی ام بر باد می رود می خواهم به شوهرم بفهمانم که من تشنه محبت او هستم و می خواهم مرا درک کند ولی ... . کمکم کنید

1 پاسخ 1

یکی از عوامل بسیار مهم برای استحکام خانواده و رضایت زن و شوهر از زندگی زناشویی، داشتن نگرش مثبت نسبت به همسر و مثبت‌اندیشی درباره اوست. مثبت‌اندیشی به مفهوم پذیرفتن توانمندی‌ها، صداقت، قابلیت اعتماد و صمیمیت یک شخص دیگر است. مثبت اندیشی نسبت به همسر به معنای خوب دیدن همسر، علاقه داشتن به او، و داشتن احساس مثبت نسبت به اوست. تا زمانی که زن و شوهر چنین احساسی نسبت به هم پیدا نکنند همواره در معرض اختلاف و تعارض با یکدیگر قرار دارند. پایه خانواده بر محبت بین زن و شوهر بنا نهاده شده است و این تنها در سایه نگرش مثبت زن و شوهر نسبت به هم امکان پذیر است. حسن ظن و نگرش مثبت یکی از همسران به دیگری، محبت او را به سوی خود جلب می‌کند. علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «من حسن ظنه بالناس حاز منهم المحبه؛ کسی که نسبت به دیگران گمان نیکو برد محبت آنان را به دست آورد.»
تمرکز بر ویژگی‌های مثبت همسر
از کدام رفتار همسرتان استقبال می‌کنید؟ کدام رفتارش را می‌پسندید؟ کدام جنبه از روابط زناشویی‌تان را دوست دارید؟ نقطه مثبت شما در این رابطه کدام است؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر همه آن چیزهایی را که قصد تغییر دادنشان را دارید کنار بگذارید؟ چه اشکالی دارد از فکر این که چه اموری می‌توانستند جز آن‌چه هستند باشند بگذرید و تمام توجه‌تان را به آن چه در همسرتان می‌پسندید معطوف نمایید؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر متوجه نشانه‌هایی که ثابت می‌کنند همسرتان شما را دوست ندارد نباشید؟
جواب ساده‌ای دارد: اتفاقی که می‌افتدا این است که در مسیری بالنده به حرکت در‌می‌آیید. وقتی به آن چه شما را شاد می‌کند توجه می‌کنید به احساس بهتری می‌رسید و خشنودتر می‌شوید. وقتی خشنودتر شدید جذابیت بیش‌تری پیدا می‌کنید و دیگران از با شما بودن لذت می‌برند. وقتی بودن با شما لذت‌بخش باشد همسرتان تمایل بیش‌تری برای با شما بودن نشان می‌دهد و متقابلاً احساس بهتری پیدا می‌کند. وقتی همسرتان، احساس بهتری پیدا می‌کند احساس شما هم بهتر می‌شود. این به مراتب از سوء ظن بهتر است. با سوء ظن به جایی نمی‌رسید و احساساتتان خراب‌تر می شود.
توجه به ویژگی‌های مثبت همسر بدین معناست که برای مدتی افکار و احساسات منفی را کنار بگذارید. وقتی می‌بینید در حال فکر کردن به مسائل و مشکلات هستید، به آرامی خودتان را تشویق کنید که به جای آن‌ها به جنبه‌های مثبت بیندیشید. این کار ممکن است در ابتدا دشوار باشد اما با آشکار شدن نتایج مثبت آن در انجام آن کوشاتر می‌شوید.
یکی از مهم‌ترین وظایف زن و شوهر در خانواده، محبت کردن به یک‌دیگر است. از دید اسلام، اساس زندگی خانوادگی بر محبت است. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم موده و رحمه...9؛ و از نشانه‌های خدا این که از جنس خود شما همسرانی برایتان آفرید تا در کنار آن‌ها آرامش یابید و در میانتان مودت و رحمت قرار داد...»
خداوند متعال انسان‌ها را به‌گونه‌ای آفریده که وقتی نیازها و مصالح یک‌دیگر را تأمین می‌کنند کم‌کم رابطه‌ای میانشان ایجاد می‌شود و رشد می‌کند. این عاطفه به شکلی نیرومند و طور طبیعی میان دو همسر به وجود می‌آید و می‌تواند نقش مهمی در تأمین مصلحت کل خانواده ایفا کند.
افکار و تخیلات شما، تا حدود زیادی مسئول احساس و رخدادهای زندگی شماست. این تصور که همسرم عاشق من نیست و الا آن را بر زبان می‌آورد، به‌ویژه شما را به سوی افسردگی و اضطراب سوق می‌دهد. بیش‌تر وقت‌ها احساس سردرگمی و درماندگی چیزی نیست به جز حالتی ذهنی، که شما قادر به تغییر دادنش هستید.
اگر شوهرتان با زبان به شما ابراز محبت نمی‌کند و آن سخنان خوب را که شما دوست دارید تحویلتان نمی‌دهد، باید به کارهایی که برایتان می‌کند توجه کنید. وقتی شما را در شستن ظرف‌ها یا پختن غذا کمک می‌کند، وقتی خریدهای منزل را ـ بدون آن‌که به او گفته باشید ـ انجام می‌دهد، وقتی حاضر می‌شود برای این‌که شما لباس یا کفش بخرید، به همراهتان بیاید، وقتی برایتان هدیه می‌خرد و... در واقع با شما سخن از عشق می‌گوید. مردها اهل کار و عمل‌اند. آنان در واقع، با عملشان با شما ارتباط برقرار می‌کنند. شوهرتان در واقع با کارش به شما می‌گوید: «دوستت دارم عزیزم».
ثانیاً، صبر نکنید شوهرتان گفتار یا رفتاری عاشقانه داشته باشد. خودتان پا پیش بگذارید و به او نشان دهید در زیر بارانی از احساس مهر و عاطفه قرار گرفتن چقدر عالی و هیجان‌انگیز است. با گفتار و رفتارتان احساسات شوهرتان را تحریک کنید. برای این کار:
1. غم و نگرانی را از چهره خود بزدایید و با رویی باز و چهره‌ای خندان با او روبه‌رو شوید. هنگام ورود شوهرتان به خانه به استقبال او بروید، به او سلام و خسته نباشید بگویید، از حالش جویا شوید، به او بگویید که از آمدن او خوشحالید و دلتان برای او تنگ شده بود.
2. شما سر صحبت را باز کنید، و با او حرف بزنید؛ با شوهرتان شوخی کنید و او را بخندانید؛ کنارش بنشینید و با او درد دل کنید؛ از اتفاقاتی که در روز برایش رخ داده بپرسید، به سخنانش با توجه و علاقه گوش دهید؛ کنار شوهرتان بنشینید و با هم فیلم مورد علاقه‌اش را تماشا کنید.
3. به شوهرتان توجه کنید؛ به سینه فراخ و مردانه‌اش، به چهره زیبایش، به چشمان خوش حالتش، به دستان بزرگ و مردانه‌اش و... به هر چیزی که از او یک مرد می‌سازد توجه کنید. به شوهرتان بگویید که چه مرد پر شور و حرارتی است و شما از رابطه زناشویی با او خیلی احساس رضایت می‌کنید. به وی اظهار دارید که چقدر با احساس است و شما از این که با مردی مثل او پیوند زناشویی بسته‌اید بی‌اندازه احساس خوشبختی می‌کنید.
4. پیش از ورود شوهر، خود را بیارایید، لباس‌های زیبا و اغوا کننده بپوشید، عطر یا ادکلن خوش بو استعمال کنید، و به او نشان دهید که همه این کارها را برای او انجام داده‌اید.
5. به این نکته مهم توجه داشته باشید که، برای مردان نشان دادن عشق خود از طریق معاشقه و آمیزش بسیار راحت‌تر از بیان لفظی آن است. بنابراین، تمایل شوهرتان را به معاشقه و آمیزش، نوعی ابراز عشق و علاقه به حساب آورید. البته، مرد نیاز دارد احساس کند دوستش دارند نه آن‌که تحملش می‌کنند؛ و این زمانی حاصل می‌شود که زن با رغبت به این خواسته شوهرش پاسخ دهد.
به طور خلاصه، از هر راه و روشی برای باز کردن دریچه‌های قلب شوهرتان به سمت خودتان استفاده کنید. با انجام این کار، حتی اگر لفظ «دوستت دارم» را از او نشنوید رفتار و گفتارش نشان دهنده نهایت عشق و علاقه او به شما خواهد بود.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(من عاشق نامزدم هستم) (من عاشق شوهرم هستم) (تقصير شوهرم بود) () (شوهرم قبلا عاشق بوده) (عاشق شوهرم هستم) (عاشق کردن شوهرم) (عاشق نامزدم هستم) (ابراز محبت درخانواده ازديد قرآن ونهج البلاغه) (شوهرم نسبت به من بی احساس شده است) (شوهرم با کسی دوست است) (عاشق)