پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چرا در ازدواج وظایف و مسئولیت های مرد سنگین تر از زن است؟ مرد باید نفقه، مهریه بدهد و مسکن و وسایل خانه را فراهم کند. در حالی که حقوق زن 2 چیز بیشتر نیست یکی تمکین جنسی (که در این مورد زن هم لذت می برد) و دیگری اجازه خروج در مواقع غیر ضروری. حتی در اصل وظیفه تربیت فرزندان هم بر عهده مرد است و حتی زن وظیفه خانه داری ندارد یعنی یک زن می تواند در خانه هیچ کاری انجام ندهد دست به سیاه و سفید نزند و در عین حال مهریه و نفقه خود را بگیرد. یعنی در حالی که مرد برای زن زحمت می کشد زن هیچ کاری برای مرد نمی کند؟!

1 پاسخ 1

در ازدواج و تشکیل خانواده، به طور طبیعى تکالیف و حقوقى متوجه هر یک از زوجین مى شود و تفاوت این حقوق و وظایف نیاز به توجیه مختصر و اشاره وار دارد:
الف) شرایط تکلیف
بدون تردید احکام وتکالیف شرعی براساس قدرت، توانایی وشرایط افرادمقررشده است. مردان با توجه به توانایی های جسمی وروحی که دارندمسولیت های سنگین جهاد،شهادت، قضاوت، مرجعییت، مدیریت خانواده وتامین نیازهای اساسی زن وفرزند از قبیل پوشاک، خوراک، مسکن، و... برعهده انان واگذارشده است.قران کریم در این زمینه می فرماید: «الرجال قوامون على النساء بما فضل الله بعضهم على بعض و بما انفقوا من اموالهم» ( 26) یعنى: مردان، سرپرست و مسؤول رفع نیازمندیهاى زنانند. این آیه , اولا: ناظر به اداره خانه و خانواده و همسر است که ضرورت وجود مدیرى براى آن، بر همگان روشن است.
ثانیا: قرآن با استناد به دو نکته، اثبات مى کند که این حکم و دستور، مستند به مصالح حکیمانه و عاقلانه است و هرگز شائبه تحقیر زن یا تضییع حقوق او نیست بلکه با توجه به ویژگیها و توانمندیهاى خدادادى مردان است چرا که لازم است گردش امور خانه، صحیحتر و استوارتر تحقق یابد. مراد از «بما انفقوا» تعهدات مالى شوهران نسبت به هزینه جارى ضرورى خانه است که طبعا اقتضا مى کند شوهر صاحب نظر نیز باشد و بداند اموال او کجا و چگونه هزینه مى شود. نفقه حقى است براى زن و در حقیقت، زن با ازدواج کردن از هر گونه نیاز مالى و اقتصادى بیمه مى شود که البته این آسایش و آرامش روحى و نداشتن دغدغه در مورد مسائل اقتصادى در دوران حساس باردارى و شیردهى و سایر حالات، انجام وظایف همسردارى و مادرى او را بسیار سبک و آسان مى کند.
ب ) فلسفه مهر
سنت پرداخت مهریه امرى است برخاسته از تجلیل زن، همراه با محبت و عواطف و نشانى است از صداقت مرد در مقام تعهد به زندگى؛ به این معنا که حاضر است اقدام به فداکارى مالى کند و به عنوان هدیه و پیشکش، تقدیم دوست و شریک آینده زندگى خود مى نماید. به همین دلیل است که قرآن شریف از مهر، تعبیرات شیرین و ظریفى به کار برده مانند «نحله» که به معناى هدیه و کادو است یا «صدقاتهن» که از ریشه صدق و صداقت است. البته زن مى تواند مهر را به شوهر ببخشد و از وى نگیرد.
ج) وظایف مشترک زن ومرد
همانگونه که مى‏دانید اسلام براى زن و شوهر، حقوق واجب و مستحبى قرار داده که لازم است رعایت کنند و مراقب باشند که این دستورات حیات‏بخش را زیر پا نگذارند چرا که این حقوق، پایه‏های اساسى خانواده را تشکیل مى‏دهد و خیر و سعادت، محبت، لذّت و آرامش و بقاى زندگى مشترک را تأمین مى‏کند. در ذیل به مهمترین وظایف متقابل زن و شوهر نسبت به هم اشاره مى‏شود: - حفظ حریم و احترام و خوش رفتارى با هم. - تأمین نیاز جنسى و روحی و روانی یکدیگر. - اجتناب از سوء ظن‏هاى بى‏مورد. - پرهیز از تندخوى، بدزبانی، درشت گفتاری، ترشروى و سرسنگین نبودن در برابر یکدیگر. - اجتناب از تمجید دیگران در مقابل یکدیگر؛ یعنی هیچگاه زن نباید از مرد دیگر در مقابل شوهر تعریف کند و متقابلا مرد نیز نباید از زن دیگری در مقابل همسرش تعریف و تمجید کند. - تحقیر نکردن یکدیگر و همین طور خویشان و بستگان همدیگر. - تندخویى و گاهى بداخلاقى همدیگر را تحمل نمودن. - هرگز به هم دروغ نگفتن و رعایت صداقت، امانت، فداکارى و گذشت. - با تمام توان از میهمانان یکدیگر پذیرایى کردن و ابراز ناراحتى نکردن از اینکه میهمانان متعلق به همسر هستند. - به خویشاوندان هم خصوصا خویشاوند نزدیک او احترام فوق العاده بگذارید. - عیوب یکدیگر را پیش هیچ کس بازگو نکنید و به رخ هم نکشید. - در حق همدیگر دعا کنید و از خداوند بخواهید که در کارها موفقتان بدارد. - با مشکلات زندگى به طور منطقى برخورد کردن و کمتر دچار احساسات شدن. - در تمام مدت زندگى به هم ابراز علاقه و عشق کردن و در مناسبتها براى هم هدیه (هر چند ارزان قیمت) تهیه کردن. با توجه به این نکات و وظائف مذکور، بعضى از خصوصیات بارز یک مرد هم بدست مى‏آید از جمله غیرت و مردانگى، صداقت، راستگوئى و امانت‏دارى، داشتن روحیه‏ى فداکارى، گذشت و ایثار، داشتن روحیه محبّت، همکارى و همیارى و...
د) وظایف اختصاصی زن
اما وظایف اختصاصی زن در برابر شوهر عبارتند از: لزوم اطاعت زن از شوهر در امور جنسی البته در صورتى که عذر موجهى از قبیل بیمارى و مانند آن نداشته باشد و این امر هم کاملا طبیعى است که مرد در برابر تحمل زحمات بدنى و ارائه خدمات مالى، نیازهاى مشروع او برآورده شود و طبیعت این قضیه هم به گونه اى است که جز با لزوم و وجوب اطاعت تامین نمى شود؛ زیرا اگر به میل و رغبت و رضایت زن واگذار شود، ممکن است مورد بى رغبتى و بهانه جویى قرار گیرد و آرامش روانى شوهر، مختل و در نتیجه بنیان خانواده سست شود.- بدون اجازه شوهر در مال او تصرف نکردن. - بدون اجازه و توافق شوهر از خانه بیرون نرود. - توجه داشتن به مسائل محرم و نامحرم هم در نزد شوهر و هم در غیاب او؛ - خود را براى شوهر آرایش کردن. - هنگامى که همسر مى‏خواهد از خانه خارج شود او را تا دم در همراهى کند. - هنگام ورود او به خانه سعى کند خود را از قبل آماده و مهیا نموده به استقبال او برود. - هیچ‏گاه از مردان دیگر نزد او تعریف نکند. - اگر مشکلى در خانه بوجود آمده در بدو ورود او مطرح نکند. - سطح توقعات و انتظارات خود را با میزان درآمد شوهر تنظیم کند و از او چیزی که توان تهیه آن را ندارد نخواهد و دائما مردان دیگر را در این زمینه به رخ او نکشد. برخی از وظایف اختصاصی مرد در قبال همسرش عبارتند از: در رابطه با رفتار مرد با خانم خود قرآن در (سوره نساء آیه 19)می فرماید: ((و عاشروهن بالمعروف ; به نیکی با آنان معاشرت و زندگی کنید)). نیکی به همسر دارای شاخص های ثابت و متغیر است شاخص های ثابت عبارت است از: - تأمین مسکن و تهیه پوشاک و خوراک در حد شأن شخصی و خانوادگی همسر. اما شاخص های متغیر به تناسب شرایط زندگی طرفین متفاوت است و هر فردی در طول زندگی با همسر خود و با توجه به شرایط زندگی و روحیات طرف مقابل بهتر می تواند موارد تعادل را شناسایی و اعمال کند, مثلا پیامبر بزرگوار اسلام می فرمایند: خدمت و کمک مرد به زن در امور خانه , نشانه صداقت و علاقه اوست .
ه) درنظام اسلامی حقوق واخلاق رابطه تنگاتنگ داردبه گونه که پایه ها ومبانی حقوق بر اساس اخلاق بنا نهاده شده است چراکه حقوق برای رفع تشاجر ونزاع وتعین قلمرو مسولیت هادرعرصه های اجتماعی ازجمله خانواده ضروری است اما کافی نیست وان چه که می تواند تفاهم , نشاط و پویای راحاکم سازد اخلاق ( فداکاری گذشت وایثار) است درسایه اخلاق است که زندگی زنا شویی شیرین می شودوزمینه رشد, تعالی وتربیت صحیح فرزندان آینده جامعه فراهم می گردد.گذشت, فداکاری وزحمات بی شایبه زنان درامور خانواده, تربیت فرزندان , تحمل شوهرو... به اندازه اهمیت داردکه درمنطق اسلام به عنوان جهاد ومجاهدت در راه خدااز ان یاد شده است:« جهاد المرایه حسن التبعل) خانمی که در این مسیرجان عزیزش را از دست می دهد اجر وپاداش شهید را دارد.
امید واریم همواره موفق وپیروز باشید.
برای آگاهی بیشتر ر.ک : - آیین همسرداری , ابراهیم امینی , انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی - جوانان و انتخاب همسر, علی اکبر مظاهری , انتشارات پارسایان - اخلاق در خانواده، نوشته حسین مظاهری - بهشت خانواده، مصطفوی

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(مسئولیت های زن و شوهر) (وظایف مردان در ازدواج) ()